PROMOCJA KOŚCIÓŁKA 2014 r.
19.10.2014
Promocja Kościółka
Przed laty, myśląc z troską o niszczejącym Kościółku na Nowsiu, napisałam: „Samotny i opuszczony stoi cichutko wśród starych lip, czekając na lepsze czasy. Czy nadejdą?”
Nadeszły. Już drugi rok trwają prace remontowe mające na celu przywrócenie dawnej świetności tej zabytkowej świątyni. W ubiegłym roku podbudowano fundamenty, w bieżącym wymieniono więźbę, pokryto dach drewnianym gontem, obecnie trwa rekonstrukcja południowej kruchty (tzw. „babińca”) i ganku nad kruchtą zachodnią.
Być może uda się jeszcze przed zimą wykonać elewację z desek.
Do końca remontu jeszcze daleka droga, ale jest już wiele powodów do radości. Dlatego w niedzielę 19 października 2014 roku Społeczny Komitet Ratowania Kościółka we współpracy z powstałym kilka miesięcy temu Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Tłuczani zorganizował wydarzenie mające na celu promocję Kościółka w Tłuczani oraz innych zabytków powiatu wadowickiego.
Na uroczystość, która rozpoczęła się obok remontowanego kościółka, przybyło wielu gości nie tylko z Tłuczani i z gminy Brzeźnica, ale również z Wadowic, Krakowa i innych miejscowości.

O godzinie 15:00 proboszcz parafii w Tłuczani ks. Stanisław Pitek odmówił wspólnie z zebranymi modlitwę różańcową. Kolejnym punktem programu był koncert Roberta Budzynia. Wszyscy zebrani w skupieniu wysłuchali utworów wykonywanych przez artystę i nagrodzili go rzęsistymi brawami.

Potem goście mieli możliwość wysłuchania opowieści o historii i teraźniejszości kościółka oraz zwiedzenia jego wnętrza, co było sporą atrakcją, gdyż na co dzień jest zamknięty z powodu remontu.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Wiejskim Domu Kultury w Tłuczani, gdzie można było obejrzeć wystawę fotograficzną „Zabytki kultury powiatu wadowickiego”.
Tam też wszystkie osoby zaangażowane w ratowanie kościółka otrzymały pamiątkowe medale i dyplomy w podzięce za trud włożony w realizacje tego przedsięwzięcia.

Po zakończeniu części oficjalnej nadszedł czas na degustacje regionalnych potraw. Mam nadzieję, że przygotowane przez nas potrawy wszystkim smakowały.

W imieniu Społecznego Komitetu ratowania Kościółka oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Tłuczani serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaszczycili nas swą obecnością. Podziękowania kieruję do:
Ks. Stanisława Pitka - proboszcza naszej parafii
Tadeusza Arkita - Posła na Sejm RP
Józefa Łasaka - Przewodniczącego Rady Powiatu Wadowickiego oraz członków zarządu powiatu
Bogusława Antosa – Wójta Gminy Brzeźnica
Władysława Wysogląda – Przewodniczącego Rady Gminy Brzeźnica oraz radnych gminy
Sołtysów z Gminy Brzeźnica
Dr Stanisława Karczmarczyka – rzeczoznawcy MKiDN
Beaty Lendy - architekt
Marka Sawickiego – konserwatora dzieł sztuki
Moniki Łyczak i Jarosława Łyczaka z Firmy Archeologicznej FRAMEA
Anety Pąprowicz i Barbary Wójtowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie
Grzegorza Galosa – konstruktora
Jacentego Bielawskiego – wykonawcy prac remontowych
Kazimierza Mostowika – dyrektora CKiP w Brzeźnicy, który jak zawsze pomógł nam w przygotowaniach, służąc radą, doświadczeniem, użyczając sprzęt.
Dziękuję wszystkim niewymienionym z nazwiska gościom, którzy wsparli nasze starania o uratowanie Kościółka.
Równie serdeczne podziękowania kieruję do wszystkich, którzy pracowali przy przygotowaniach do uroczystości: gotując potrawy, sprzątając teren wokół kościółka, przygotowując salę w WDK.

T.P.
POWRÓT
Autor strony: T.  Paździor