TŁUCZAŃ

MIECZYSŁAW WOŹNICZKA
1909 - 1940



Urodził się 5 grudnia 1909 roku w Tłuczani. Marzył o karierze wojskowej. Został porucznikiem Wojska Polskiego. Służył we Lwowie i Niemirowie w 19. Pułku Piechoty Odsieczy Lwowa. Z listów, które pisał do przyjaciół w Tłuczani latem 1939 roku wynika, że nie mógł doczekać się wiosny, kiedy to miał otrzymać awans, jak to określał "drugą gwiazdkę". Los chciał inaczej. Po wybuchu wojny i sowieckiej agresji, został wzięty do niewoli i osadzony w obozie w Starobielsku, gdzie uwięziono prawie wszystkich oficerów obrony Lwowa wbrew aktowi kapitulacji, w którym obiecana była dla nich wolność.

5 marca 1940 roku na wniosek ludowego komisarza spraw wewnętrznych ZSRR, Ławrientija Berii, Stalin podpisał decyzję o likwidacji osadzonych w obozach polskich oficerów. Jeńcy obozu w Starobielsku byli mordowani w podziemiach siedziby NKWD w Charkowie. Wiązano im ręce z tyłu i zabijano strzałem w tył głowy. Ich ciała były następnie ładowane na ciężarówki i wywożone do lasu, gdzie uprzednio przygotowano zbiorowe mogiły. Wśród zamordowanych oficerów był także Mieczysław Wożniczka.

Dziś w Kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie znajduje się tabliczka poświęcona Jego pamięci (zobacz), a na cmentarzu w Tłuczani symboliczny grób.



List Mieczysława Woźniczki do Genowefy Augustyniak
pisany we Lwowie 8 lipca 1939 r.

Autor strony: T.  Paździor